W ugodzie pracownik może zrzec się odsetek, ale nie pensji
Zawarta w porozumieniu stron o rozwiązaniu umowy o pracę klauzula, która przewiduje zrzeczenie się przez pracownika roszczeń ze stosunku pracy, może być uznana za nieskuteczną w części dotyczącej wynagrodzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest uznawane za najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Porozumienie, będące w istocie umową rozwiązującą stosunek pracy, daje stronom możliwość wspólnego uzgodnienia okoliczności oraz warunków zakończenia współpracy – a zatem osiągnięcia rozwiązania zaspokajającego interesy obydwu stron.
Decydując się na ustępstwa wobec pracowników, pracodawcy jednocześnie chętnie wprowadzają do treści porozumień postanowienia, które mają ich zabezpieczyć na wypadek wystąpienia przez pracownika z nowymi żądaniami już po zawarciu porozumienia. Jednak takie pacta de non petendo, przez które pracownik zobowiązuje się na przyszłość nie dochodzić od pracodawcy roszczeń – choć dopuszczalne w ramach swobody umów – nie zawsze są możliwe w świetle prawa pracy.
Ochrona wynagrodzenia...
Artykuł 84 kodeksu pracy stanowi, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Zakaz ten dotyczy zrzeczenia się wynagrodzenia tak w całości, jak i w części. Jego bezwzględny charakter wyraża się w tym, że złożenie przez pracownika oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wynagrodzenia jest nieważne. Oznacza to, że mimo podpisania porozumienia z klauzulą przewidującą zrzeczenie się roszczeń ze stosunku pracy, pracownik nadal mógłby wystąpić przeciwko pracodawcy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta